Blog

Rozpoznanie alkoholizmu

Rozpoznanie alkoholizmu

Rozpoznanie alkoholizmu

Alkoholizm jak każda choroba ma swoje objawy, które wskazują właśnie na to schorzenie. Objawy te są trochę trudniejsze do rozpoznania niż w przypadku grypy czy anginy.  Występuje 8 objawów choroby alkoholowej:

1.  Silna i natrętna potrzeba spożywania alkoholu
Oznaka ta jest dość subiektywnym objawem. Głodu alkoholowego nie można zmierzyć za pomocą pomiarów fizjologicznych. Jednak wiele osób zgodnie twierdzi, że odczuwa chęć spożycia alkoholu w najróżniejszych miejscach. Chęć jest bardzo napastliwa i trudno z nią walczyć. Głodowi alkoholowemu często towarzyszy rozdrażnienie i niepokój

2. Ograniczona zdolność do kontrolowania ilości spożytego alkoholu
Osoby uzależnione tracą zdolność do kontrolowania picia alkoholu. Po spożyciu pierwszej porcji nie są w stanie odmówić dalszego picia.

3. Spożywanie alkoholu by złagodzić alkoholowy zespół abstynencyjny
Uzależniony ma swoiste przekonanie, że dalsze spożywanie alkoholu złagodzi nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Tymczasem takie działanie tylko pogarsza jego stan i kolejne trzeźwienie może być jeszcze trudniejsze. Ustąpienie uzależnionemu organizmowi, na bardzo krótką chwilę pozwala mu się “uspokoić” i powrócić do “prawidłowego” funkcjonowania.

4. Wystąpienie objawów abstynencyjnych
Zespół abstynencyjny jest ściśle powiązany ze spadkiem stężenia alkoholu we krwi i domaganiem się organizmu o kolejną porcję. Osoba uzależniona będzie odczuwała szereg przykrych dolegliwości, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia chorego.

5. Zmiana tolerancji alkoholu
Punkt ten odnosi się do zwiększenia tolerancji na przyjmowany alkohol. Osoba uzależniona z reguły może wypić więcej niż osoba sporadycznie sięgająca po alkohol.

6. Zwężenie zachowań przy piciu od 1-2
Punkt ten odnosi się do sytuacji, w których osoba uzależniona w typowy dla siebie sposób spożywa alkohol np. pije w weekendy albo z określoną grupa osób.

7. Zaniedbywanie innych alternatywnych przyjemności
Osoby uzależniony oddają się bez reszty alkoholowi zapominając o swoich pasjach i hobby. Całą swoją obecną uwagę koncentrują na piciu i stopniowo wycofują się z dotychczas lubionych zajęć.

8. Spożywanie alkoholu mimo wiedzy że jest on szkodliwy
Niektóre osoby maja problemy ze zdrowiem a spożywanie alkoholu może pogorszyć tylko ten stan. Mimo to dla alkoholików jest często nieistotne gdyż liczą się tylko z tym, aby spożyć kolejną porcję alkoholu.

8 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 5 (8 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...