Blog

Alkoholizm – rozwój choroby alkoholowej

Alkoholizm – rozwój choroby alkoholowej

Alkoholizm – rozwój choroby alkoholowej

Czym jest choroba alkoholowa?

Alkoholizm jest chorobą, z którą mogą się zmagać osoby z każdego statusu społecznego i materialnego. Mimo, że choroba alkoholowa wielu osobom kojarzy się z patologicznymi domami, to w praktyce okazuje się, że osoby z tzw. “dobrych domów” również mają problemy z uzależnieniem od tej substancji. Alkoholizm jest także zwany toksykomanią alkoholową.

Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się utratą kontroli nad spożywaniem alkoholu. Osoba uzależniona nie ma w pełni kontroli nad sobą a potrzeba picia nie wypływa z ich woli ale bardziej z psychicznego i fizycznego zniewolenia.

Alkoholicy którzy odstawią alkohol często borykają się z tzw. zespołem abstynencyjnym, który jest swoistym domaganiem się organizmu kolejnej porcji alkoholu. Zespół abstynencyjny został omówiony szerzej w kolejnym poście.

Cztery stadia uzależnienia alkoholowego.

Pierwszym etapem jest faza wstępna i może ona trwać u niektórych osób od kilku miesięcy a nawet kilka lat. Podczas tej fazy uzależniony odkrywa, że spożywanie alkoholu jest nie tylko “przyjemne” ale także pozwala zapomnieć o troskach i staje się odskocznią o0d trapiących problemów. Wzrasta tolerancja co do ilości spożywanego alkoholu.

Druga jest faza ostrzegawcza, którą można rozpoznać gdy spożyciu alkoholu towarzyszą coraz częstsze luki pamięci a nawet całkowite zaniki.

Trzecia faza krytyczna, jest wtedy gdy uzależniony traci zupełnie kontrolę nad ilością wypitego alkoholu.

Czwarta i ostatnia to faza przewlekła, która charakteryzuje się występowaniem charakterystycznych dla alkoholizmu ciągów alkoholowych. Ciągi alkoholowe mogą trwać od kilku dni do nawet kilkunastu.

8 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 58 votes, average: 5,00 out of 5 (8 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...